Písmo s variantní šířkou: nová naděje pro naše úzké sloupce?

Mirka Misáková

Zpravodaj Československého sdružení uživatelů TeXu (1998)

  • Volume: 008, Issue: 2, page 65-81
  • ISSN: 1211-6661

Abstract

top
Algoritmus řádkového zlomu optimum-fit (implemenotvaný v TeXu) je obecně považován za velmi kvalitní. Přesto však existuje rozsáhlá podmnožina zlomových problemů, kde jsou jeho výsledky neuspokojivé. Jde zejména o sazbu do úzkých sloupců při požadavku zarovnaných okrajů, kdy bývá výsledku dosaženo typicky pouze použitím dodatečného rozvolnění bílého místa (), což vede k esteticky nepřijatelným poruchám v pravidelné šedosti odstavce. Jedním z možných pokusů o řešení tohoto problému je návrat k staletí nepoužívané technice, vycházející z principů uplatněných při sazbě Gutenbergovy 42 řádkové Bible: rozšíření znakové sady o šířkové varianty liter. Výběr vhodného takto modifikovaného řezu pro jednotlivé řádky pak pomůže minimalizovat děravost sazby. Úvahy o implementaci této techniky v digitální sazbě zřetelně vedou k použití systému METAFONT (který umožní při modifikaci písma zachovat konstantní šířku tahu) a k využití stávající podoby optimum-fit v TeXu. Skutečně systemová podpora této techniky by vyžadovala implementaci zcela nového sázecího systému (přinejmenším jeho zlomové části); i s menšími náklady však můžeme zkoumat samotnou smysluplnost metody a provádět estetické experimenty. Tato prezentace ukazuje výsledky jedné z těchto možných jednodušších implementací, která za spolupráce TeXu, METAFONTu a perlového postprocessingu nad DVI dovoluje uživateli novou techniku prozkoumat a případně použít ve svém dokumentu. Demonstrovány jsou ukázky řešení zlomu odstavců TeXem a změny v šedosti po přelámání s variantními šířkami písma. Jsou diskutovány hranice a omezení nové metody.

How to cite

top

Misáková, Mirka. "Písmo s variantní šířkou: nová naděje pro naše úzké sloupce?." Zpravodaj Československého sdružení uživatelů TeXu 008.2 (1998): 65-81. <http://eudml.org/doc/298066>.

@article{Misáková1998,
abstract = {Algoritmus řádkového zlomu optimum-fit (implemenotvaný v TeXu) je obecně považován za velmi kvalitní. Přesto však existuje rozsáhlá podmnožina zlomových problemů, kde jsou jeho výsledky neuspokojivé. Jde zejména o sazbu do úzkých sloupců při požadavku zarovnaných okrajů, kdy bývá výsledku dosaženo typicky pouze použitím dodatečného rozvolnění bílého místa (), což vede k esteticky nepřijatelným poruchám v pravidelné šedosti odstavce. Jedním z možných pokusů o řešení tohoto problému je návrat k staletí nepoužívané technice, vycházející z principů uplatněných při sazbě Gutenbergovy 42 řádkové Bible: rozšíření znakové sady o šířkové varianty liter. Výběr vhodného takto modifikovaného řezu pro jednotlivé řádky pak pomůže minimalizovat děravost sazby. Úvahy o implementaci této techniky v digitální sazbě zřetelně vedou k použití systému METAFONT (který umožní při modifikaci písma zachovat konstantní šířku tahu) a k využití stávající podoby optimum-fit v TeXu. Skutečně systemová podpora této techniky by vyžadovala implementaci zcela nového sázecího systému (přinejmenším jeho zlomové části); i s menšími náklady však můžeme zkoumat samotnou smysluplnost metody a provádět estetické experimenty. Tato prezentace ukazuje výsledky jedné z těchto možných jednodušších implementací, která za spolupráce TeXu, METAFONTu a perlového postprocessingu nad DVI dovoluje uživateli novou techniku prozkoumat a případně použít ve svém dokumentu. Demonstrovány jsou ukázky řešení zlomu odstavců TeXem a změny v šedosti po přelámání s variantními šířkami písma. Jsou diskutovány hranice a omezení nové metody.},
author = {Misáková, Mirka},
journal = {Zpravodaj Československého sdružení uživatelů TeXu},
language = {cze},
number = {2},
pages = {65-81},
publisher = {Československé sdružení uživatelů TeXu},
title = {Písmo s variantní šířkou: nová naděje pro naše úzké sloupce?},
url = {http://eudml.org/doc/298066},
volume = {008},
year = {1998},
}

TY - JOUR
AU - Misáková, Mirka
TI - Písmo s variantní šířkou: nová naděje pro naše úzké sloupce?
JO - Zpravodaj Československého sdružení uživatelů TeXu
PY - 1998
PB - Československé sdružení uživatelů TeXu
VL - 008
IS - 2
SP - 65
EP - 81
AB - Algoritmus řádkového zlomu optimum-fit (implemenotvaný v TeXu) je obecně považován za velmi kvalitní. Přesto však existuje rozsáhlá podmnožina zlomových problemů, kde jsou jeho výsledky neuspokojivé. Jde zejména o sazbu do úzkých sloupců při požadavku zarovnaných okrajů, kdy bývá výsledku dosaženo typicky pouze použitím dodatečného rozvolnění bílého místa (), což vede k esteticky nepřijatelným poruchám v pravidelné šedosti odstavce. Jedním z možných pokusů o řešení tohoto problému je návrat k staletí nepoužívané technice, vycházející z principů uplatněných při sazbě Gutenbergovy 42 řádkové Bible: rozšíření znakové sady o šířkové varianty liter. Výběr vhodného takto modifikovaného řezu pro jednotlivé řádky pak pomůže minimalizovat děravost sazby. Úvahy o implementaci této techniky v digitální sazbě zřetelně vedou k použití systému METAFONT (který umožní při modifikaci písma zachovat konstantní šířku tahu) a k využití stávající podoby optimum-fit v TeXu. Skutečně systemová podpora této techniky by vyžadovala implementaci zcela nového sázecího systému (přinejmenším jeho zlomové části); i s menšími náklady však můžeme zkoumat samotnou smysluplnost metody a provádět estetické experimenty. Tato prezentace ukazuje výsledky jedné z těchto možných jednodušších implementací, která za spolupráce TeXu, METAFONTu a perlového postprocessingu nad DVI dovoluje uživateli novou techniku prozkoumat a případně použít ve svém dokumentu. Demonstrovány jsou ukázky řešení zlomu odstavců TeXem a změny v šedosti po přelámání s variantními šířkami písma. Jsou diskutovány hranice a omezení nové metody.
LA - cze
UR - http://eudml.org/doc/298066
ER -

References

top
  1. Davies, Martin, The Gutenberg Bible, The British Library Board, 1996. (1996) 
  2. Hlavsa, Oldřich, Typographia 1-3, 1976-1986 (1976) 
  3. Menhart, Oldřich, Tvorba typografického písma, SPN, 1957. (1957) 
  4. Taylor, Philip, Electronic Typesetting and TeX: Book Design for TeX Users, Sborník zvaných přednášek SOFSEM '93, ÚVT MU Brno, 1993. (1993) 
  5. Schopenhauer, Arthur, Eristická dialektika čili Umění dostat v každé debatě za pravdu, Zvláštní vydání, 1994. (1994) 
  6. Taylor, Philip, Pragmatický přístup k odstavcům, Zpravodaj Československého sdružení uživatelů TeXu, 4 (3), 110-116 (1994). (1994) 
  7. Hamburg, URW Software, hz-program: Micro-typography for advanced typesetting, 1993 (1993) 
  8. Wild, Adolf, La typographie de la Bible de Gutenberg, Cahiers Gutenberg, Septembre, 1995. (1995) 

NotesEmbed ?

top

You must be logged in to post comments.

To embed these notes on your page include the following JavaScript code on your page where you want the notes to appear.

Only the controls for the widget will be shown in your chosen language. Notes will be shown in their authored language.

Tells the widget how many notes to show per page. You can cycle through additional notes using the next and previous controls.

    
                

Note: Best practice suggests putting the JavaScript code just before the closing </body> tag.