CSplain z roku 2012

Petr Olšák

Zpravodaj Československého sdružení uživatelů TeXu (2012)

  • Volume: 022, Issue: 1, page 42-58
  • ISSN: 1211-6661

Abstract

top
CSplain existed since 1994 and it is a gentle extension of plainTeX so that it is possible to work in Czech and Slovak with it. This was true until October 2012, when the significant revisions and additions of CSplain was made. The main change was done as a result of the decision to set the default input encoding of CSplain to UTF8. Moreover CSplain has many new properties now: the possibility of loading of all sorts of hyphenation patterns available for many languages, interoperability with 16-bit TeX engines (LuaTeX, XeTeX), an effective work with fonts including mathematical fonts, easy switching of internal encoding including Unicode, user-friendly macro package OPmac. In the default configuration CSplain remains still as gentle extension of plainTeX backward compatible with previous versions. New options are easily accessible via if they are used it is far to speak only about gentle extension. On the contrary, it is a strong competitor of all huge macro extensions of TeX and it wins by simplicity, efficiency of solutions, directness and ease of use. New CSplain is available at http://petr.olsak.net/csplain.html.

How to cite

top

Olšák, Petr. "CSplain z roku 2012." Zpravodaj Československého sdružení uživatelů TeXu 022.1 (2012): 42-58. <http://eudml.org/doc/298695>.

@article{Olšák2012,
abstract = {CSplain existuje od roku 1994 a je to jemné rozšíření plainTeXu tak, aby v něm bylo možno pracovat v češtině a slovenštině. Toto platilo až do října 2012, kdy byla provedena významná revize a doplnění CSplainu. Výchozí změna vyplynula z rozhodnutí implicitně nastavit vstupní kódování CSplainu na UTF8. Kromě toho získal CSplain mnoho dalších nových vlastností: zavádění všech dostupných vzorů dělení všemožných jazyků, schopnost spolupráce s 16bitovými TeXovými mašinami (LuaTeX, XeTeX), efektivní práce s fonty včetně matematických, snadné přepínání interního kódování včetně Unicode, uživatelsky přívětivá sada maker OPmac. V implicitní konfiguraci zůstává CSplain stále jemným rozšířením plainTeXu zpětně kompatibilní s předchozími verzemi. Nové možnosti jsou snadno dostupné pomocí při jejich použití už zdaleka není možné hovořit jen o rozšíření jemném. Naopak, je to silný konkurent všech možných poněkud přerostlých makro-nadstaveb TeXu, přitom vítězí v jednoduchosti, účelnosti řešení, přímočarosti a snadnosti použití. Nový CSplain je přístupný na http://petr.olsak.net/csplain.html.},
author = {Olšák, Petr},
journal = {Zpravodaj Československého sdružení uživatelů TeXu},
language = {cze},
number = {1},
pages = {42-58},
publisher = {Československé sdružení uživatelů TeXu},
title = {CSplain z roku 2012},
url = {http://eudml.org/doc/298695},
volume = {022},
year = {2012},
}

TY - JOUR
AU - Olšák, Petr
TI - CSplain z roku 2012
JO - Zpravodaj Československého sdružení uživatelů TeXu
PY - 2012
PB - Československé sdružení uživatelů TeXu
VL - 022
IS - 1
SP - 42
EP - 58
AB - CSplain existuje od roku 1994 a je to jemné rozšíření plainTeXu tak, aby v něm bylo možno pracovat v češtině a slovenštině. Toto platilo až do října 2012, kdy byla provedena významná revize a doplnění CSplainu. Výchozí změna vyplynula z rozhodnutí implicitně nastavit vstupní kódování CSplainu na UTF8. Kromě toho získal CSplain mnoho dalších nových vlastností: zavádění všech dostupných vzorů dělení všemožných jazyků, schopnost spolupráce s 16bitovými TeXovými mašinami (LuaTeX, XeTeX), efektivní práce s fonty včetně matematických, snadné přepínání interního kódování včetně Unicode, uživatelsky přívětivá sada maker OPmac. V implicitní konfiguraci zůstává CSplain stále jemným rozšířením plainTeXu zpětně kompatibilní s předchozími verzemi. Nové možnosti jsou snadno dostupné pomocí při jejich použití už zdaleka není možné hovořit jen o rozšíření jemném. Naopak, je to silný konkurent všech možných poněkud přerostlých makro-nadstaveb TeXu, přitom vítězí v jednoduchosti, účelnosti řešení, přímočarosti a snadnosti použití. Nový CSplain je přístupný na http://petr.olsak.net/csplain.html.
LA - cze
UR - http://eudml.org/doc/298695
ER -

NotesEmbed ?

top

You must be logged in to post comments.

To embed these notes on your page include the following JavaScript code on your page where you want the notes to appear.

Only the controls for the widget will be shown in your chosen language. Notes will be shown in their authored language.

Tells the widget how many notes to show per page. You can cycle through additional notes using the next and previous controls.

    
                

Note: Best practice suggests putting the JavaScript code just before the closing </body> tag.