CSplain z roku 2012
Zpravodaj Československého sdružení uživatelů TeXu (2012)
- Volume: 022, Issue: 1, page 42-58
- ISSN: 1211-6661
Access Full Article
topAbstract
topHow to cite
topOlšák, Petr. "CSplain z roku 2012." Zpravodaj Československého sdružení uživatelů TeXu 022.1 (2012): 42-58. <http://eudml.org/doc/298695>.
@article{Olšák2012,
abstract = {CSplain existuje od roku 1994 a je to jemné rozšíření plainTeXu tak, aby v něm bylo možno pracovat v češtině a slovenštině. Toto platilo až do října 2012, kdy byla provedena významná revize a doplnění CSplainu. Výchozí změna vyplynula z rozhodnutí implicitně nastavit vstupní kódování CSplainu na UTF8. Kromě toho získal CSplain mnoho dalších nových vlastností: zavádění všech dostupných vzorů dělení všemožných jazyků, schopnost spolupráce s 16bitovými TeXovými mašinami (LuaTeX, XeTeX), efektivní práce s fonty včetně matematických, snadné přepínání interního kódování včetně Unicode, uživatelsky přívětivá sada maker OPmac. V implicitní konfiguraci zůstává CSplain stále jemným rozšířením plainTeXu zpětně kompatibilní s předchozími verzemi. Nové možnosti jsou snadno dostupné pomocí při jejich použití už zdaleka není možné hovořit jen o rozšíření jemném. Naopak, je to silný konkurent všech možných poněkud přerostlých makro-nadstaveb TeXu, přitom vítězí v jednoduchosti, účelnosti řešení, přímočarosti a snadnosti použití. Nový CSplain je přístupný na http://petr.olsak.net/csplain.html.},
author = {Olšák, Petr},
journal = {Zpravodaj Československého sdružení uživatelů TeXu},
language = {cze},
number = {1},
pages = {42-58},
publisher = {Československé sdružení uživatelů TeXu},
title = {CSplain z roku 2012},
url = {http://eudml.org/doc/298695},
volume = {022},
year = {2012},
}
TY - JOUR
AU - Olšák, Petr
TI - CSplain z roku 2012
JO - Zpravodaj Československého sdružení uživatelů TeXu
PY - 2012
PB - Československé sdružení uživatelů TeXu
VL - 022
IS - 1
SP - 42
EP - 58
AB - CSplain existuje od roku 1994 a je to jemné rozšíření plainTeXu tak, aby v něm bylo možno pracovat v češtině a slovenštině. Toto platilo až do října 2012, kdy byla provedena významná revize a doplnění CSplainu. Výchozí změna vyplynula z rozhodnutí implicitně nastavit vstupní kódování CSplainu na UTF8. Kromě toho získal CSplain mnoho dalších nových vlastností: zavádění všech dostupných vzorů dělení všemožných jazyků, schopnost spolupráce s 16bitovými TeXovými mašinami (LuaTeX, XeTeX), efektivní práce s fonty včetně matematických, snadné přepínání interního kódování včetně Unicode, uživatelsky přívětivá sada maker OPmac. V implicitní konfiguraci zůstává CSplain stále jemným rozšířením plainTeXu zpětně kompatibilní s předchozími verzemi. Nové možnosti jsou snadno dostupné pomocí při jejich použití už zdaleka není možné hovořit jen o rozšíření jemném. Naopak, je to silný konkurent všech možných poněkud přerostlých makro-nadstaveb TeXu, přitom vítězí v jednoduchosti, účelnosti řešení, přímočarosti a snadnosti použití. Nový CSplain je přístupný na http://petr.olsak.net/csplain.html.
LA - cze
UR - http://eudml.org/doc/298695
ER -
Citations in EuDML Documents
topNotesEmbed ?
topTo embed these notes on your page include the following JavaScript code on your page where you want the notes to appear.