Geometric visualisation – how to develop it in the form of a non-interactive game Triangular Domino
Učitel matematiky (2024)
- Volume: 032, Issue: 1, page 33-40
- ISSN: 1210-9037
Access Full Article
topAbstract
topHow to cite
topSlezáková, Jana. "Geometrická představivost – jak ji rozvíjet formou neinterakční hry Trojúhelníkové domino." Učitel matematiky 032.1 (2024): 33-40. <http://eudml.org/doc/299688>.
@article{Slezáková2024,
abstract = {Existuje mnoho nástrojů, které žákům pomáhají lépe upevňovat osvojené vědomosti a dovednosti. Tradiční výuka mnohdy opomíjí trénování geometrické představivosti. To lze zajistit např. zařazením takových her do výuky, které v procesu učení propojují mozek s manipulativními činnostmi. Cílem předloženého příspěvku je poukázat na důležitost výuky geometrie a geometrické představivosti, a to formou neinterakční geometrické hry Trojúhelníkové domino. Uvedená geometrická hra je vhodná mimo jiné pro vzdělávání žáků intaktních a také žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Ve výuce geometrie nachází další využití, např. při určování velikostí vnitřních úhlů u vrcholů jednotlivých nekonvexních mnohoúhelníků. Trojúhelníkové domino je hra, která podporuje seberealizaci, kreativitu, samostatnost a svobodnou volbu při dosahování výukových cílů.},
author = {Slezáková, Jana},
journal = {Učitel matematiky},
language = {cze},
number = {1},
pages = {33-40},
publisher = {Jednota českých matematiků a fyziků},
title = {Geometrická představivost – jak ji rozvíjet formou neinterakční hry Trojúhelníkové domino},
url = {http://eudml.org/doc/299688},
volume = {032},
year = {2024},
}
TY - JOUR
AU - Slezáková, Jana
TI - Geometrická představivost – jak ji rozvíjet formou neinterakční hry Trojúhelníkové domino
JO - Učitel matematiky
PY - 2024
PB - Jednota českých matematiků a fyziků
VL - 032
IS - 1
SP - 33
EP - 40
AB - Existuje mnoho nástrojů, které žákům pomáhají lépe upevňovat osvojené vědomosti a dovednosti. Tradiční výuka mnohdy opomíjí trénování geometrické představivosti. To lze zajistit např. zařazením takových her do výuky, které v procesu učení propojují mozek s manipulativními činnostmi. Cílem předloženého příspěvku je poukázat na důležitost výuky geometrie a geometrické představivosti, a to formou neinterakční geometrické hry Trojúhelníkové domino. Uvedená geometrická hra je vhodná mimo jiné pro vzdělávání žáků intaktních a také žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Ve výuce geometrie nachází další využití, např. při určování velikostí vnitřních úhlů u vrcholů jednotlivých nekonvexních mnohoúhelníků. Trojúhelníkové domino je hra, která podporuje seberealizaci, kreativitu, samostatnost a svobodnou volbu při dosahování výukových cílů.
LA - cze
UR - http://eudml.org/doc/299688
ER -
References
top- Hartl, P., Hartlová, H., Velký psychologický slovník, (2010). Portál.
- Kotrba, T., Lacina, L., Praktické využití aktivizačních metod ve výuce, (2015). Barrister & Principal.
- Kuřina, F., Geometrická představivost a vyučování stereometrii, (1987). Matematika a fyzika ve škole, 18(3), 201-212.
- Kuřina, F., Vondrová, N., 15 pohledů na školskou matematiku. Jak to vidíme, (2022). Univerzita Karlova, Pedagogická fakulta.
- Maňák, J., Švec, V., Výukové metody, (2003). Paido.
- RVP ZV, Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání, (2021). https://www.edu.cz/rvp-ramcove-vzdelavaci-programy/ramcovy-vzdelavacici-program-pro-zakladni-vzdelavani-rvp-zv/
- Průcha, J., Walterová, E., Mareš, J., Pedagogický slovník, (1995). Portál.
NotesEmbed ?
topTo embed these notes on your page include the following JavaScript code on your page where you want the notes to appear.