Geometric visualisation – how to develop it in the form of a non-interactive game Triangular Domino

Jana Slezáková

Učitel matematiky (2024)

  • Volume: 032, Issue: 1, page 33-40
  • ISSN: 1210-9037

Abstract

top
Many tools help students better manage the acquired knowledge and skills. Traditional teaching often neglects to practice geometric visualisation. This can be ensured by incorporating geometric games into teaching that connect the brain with manipulative activities in a learning process. The presented contribution highlights the importance of teaching geometry and geometric visualisation using a non-interactive geometric game, Triangular Domino. The mentioned geometric game is, among others, suitable for educating intact pupils and pupils with special educational needs. In teaching geometry, it finds other uses, e.g., in determining the sizes of interior angles at the vertices of individual non-convex polygons. Triangular Domino is a game that enables self-realisation, creativity, independence, and free choice in achieving learning goals.

How to cite

top

Slezáková, Jana. "Geometrická představivost – jak ji rozvíjet formou neinterakční hry Trojúhelníkové domino." Učitel matematiky 032.1 (2024): 33-40. <http://eudml.org/doc/299688>.

@article{Slezáková2024,
abstract = {Existuje mnoho nástrojů, které žákům pomáhají lépe upevňovat osvojené vědomosti a dovednosti. Tradiční výuka mnohdy opomíjí trénování geometrické představivosti. To lze zajistit např. zařazením takových her do výuky, které v procesu učení propojují mozek s manipulativními činnostmi. Cílem předloženého příspěvku je poukázat na důležitost výuky geometrie a geometrické představivosti, a to formou neinterakční geometrické hry Trojúhelníkové domino. Uvedená geometrická hra je vhodná mimo jiné pro vzdělávání žáků intaktních a také žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Ve výuce geometrie nachází další využití, např. při určování velikostí vnitřních úhlů u vrcholů jednotlivých nekonvexních mnohoúhelníků. Trojúhelníkové domino je hra, která podporuje seberealizaci, kreativitu, samostatnost a svobodnou volbu při dosahování výukových cílů.},
author = {Slezáková, Jana},
journal = {Učitel matematiky},
language = {cze},
number = {1},
pages = {33-40},
publisher = {Jednota českých matematiků a fyziků},
title = {Geometrická představivost – jak ji rozvíjet formou neinterakční hry Trojúhelníkové domino},
url = {http://eudml.org/doc/299688},
volume = {032},
year = {2024},
}

TY - JOUR
AU - Slezáková, Jana
TI - Geometrická představivost – jak ji rozvíjet formou neinterakční hry Trojúhelníkové domino
JO - Učitel matematiky
PY - 2024
PB - Jednota českých matematiků a fyziků
VL - 032
IS - 1
SP - 33
EP - 40
AB - Existuje mnoho nástrojů, které žákům pomáhají lépe upevňovat osvojené vědomosti a dovednosti. Tradiční výuka mnohdy opomíjí trénování geometrické představivosti. To lze zajistit např. zařazením takových her do výuky, které v procesu učení propojují mozek s manipulativními činnostmi. Cílem předloženého příspěvku je poukázat na důležitost výuky geometrie a geometrické představivosti, a to formou neinterakční geometrické hry Trojúhelníkové domino. Uvedená geometrická hra je vhodná mimo jiné pro vzdělávání žáků intaktních a také žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Ve výuce geometrie nachází další využití, např. při určování velikostí vnitřních úhlů u vrcholů jednotlivých nekonvexních mnohoúhelníků. Trojúhelníkové domino je hra, která podporuje seberealizaci, kreativitu, samostatnost a svobodnou volbu při dosahování výukových cílů.
LA - cze
UR - http://eudml.org/doc/299688
ER -

References

top
  1. Hartl, P., Hartlová, H., Velký psychologický slovník, (2010). Portál. 
  2. Kotrba, T., Lacina, L., Praktické využití aktivizačních metod ve výuce, (2015). Barrister & Principal. 
  3. Kuřina, F., Geometrická představivost a vyučování stereometrii, (1987). Matematika a fyzika ve škole, 18(3), 201-212. 
  4. Kuřina, F., Vondrová, N., 15 pohledů na školskou matematiku. Jak to vidíme, (2022). Univerzita Karlova, Pedagogická fakulta. 
  5. Maňák, J., Švec, V., Výukové metody, (2003). Paido. 
  6. RVP ZV, Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání, (2021). https://www.edu.cz/rvp-ramcove-vzdelavaci-programy/ramcovy-vzdelavacici-program-pro-zakladni-vzdelavani-rvp-zv/ 
  7. Průcha, J., Walterová, E., Mareš, J., Pedagogický slovník, (1995). Portál. 

NotesEmbed ?

top

You must be logged in to post comments.

To embed these notes on your page include the following JavaScript code on your page where you want the notes to appear.

Only the controls for the widget will be shown in your chosen language. Notes will be shown in their authored language.

Tells the widget how many notes to show per page. You can cycle through additional notes using the next and previous controls.

    
                

Note: Best practice suggests putting the JavaScript code just before the closing </body> tag.