Displaying similar documents to “Nobelova cena za fyziku v roce 2016 - podivné jevy v plochém světě”

Nobelova cena za fyziku 2023 - výprava do světa attosekund

Jana Preclíková, Martin Kozák (2024)

Pokroky matematiky, fyziky a astronomie

Similarity:

V roce 2023 byla Nobelova cena za fyziku udělena třem významným osobnostem v oblasti attosekundové fyziky. Článek shrnuje základy tohoto vědního oboru, jehož cílem je zachytit nejrychlejší jevy související s dynamikou elektronů v atomech, molekulách a pevných látkách.

Velká cena za malé tečky

Kateřina Kůsová, Anna Fučíková (2024)

Pokroky matematiky, fyziky a astronomie

Similarity:

Článek se věnuje tématu kvantových teček, za které byla udělena loňská Nobelova cena za chemii. V úvodu jsou zařazeny krátké medailonky laureátů, po nichž následují části zabývající se fyzikální podstatou objevu a jeho komerčním využitím. Článek uzavírá část věnující se tématu kvantových teček v českém prostředí.

Kvantové previazanie a Nobelova cena za fyziku 2022

Daniel Reitzner (2023)

Pokroky matematiky, fyziky a astronomie

Similarity:

Nobelova cena za fyziku bola v roku 2022 udelená za experimenty s previazanými fotónmi, overenie narušenia Bellových nerovností a priekopnícky prínos v oblasti kvantovej informácie. Výsledky ocenených vedcov Alaina Aspecta, Johna F. Clausera a Antona Zeilingera viedli nielen k lepšiemu pochopeniu neklasického správania sa kvantovej teórie, ale aj k opätovnému záujmu o štúdium základov kvantovej teórie a k rozvoju teórie kvantovej informácie a následne k súčasnému rozmachu v kvantovom...

Obsah

(1980)

Pokroky matematiky, fyziky a astronomie

Similarity: