Changes in teaching of geography in school reality, based on the example of a lower secondary school
Mariola Tracz; Agnieszka Świętek
Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis Studia Geographica (2014)
- Volume: 6, page 53-66
- ISSN: 2084-5456
Access Full Article
topAbstract
topHow to cite
topMariola Tracz, and Agnieszka Świętek. "Zmiany programowe nauczania geografii w rzeczywistości szkolnej na przykładzie gimnazjum." Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis Studia Geographica 6 (2014): 53-66. <http://eudml.org/doc/296662>.
@article{MariolaTracz2014,
abstract = {Zmiany strukturalne i programowe wprowadzone w systemie kształcenia w Polsce w ostatnich latach nie pozostały bez wpływu na miejsce i pozycję geografii w systemie szkolnym. Nowe rozwiązania programowe z 2009 r., wprowadzające profilowanie w szkołach ponadgimnazjalnych, dokonały istotnych zmian w nauczaniu geografii także w gimnazjum. Niewiele jest informacji o tym, jak są one realizowane w praktyce. Opracowany przez Komisję Edukacji Geograficznej PTG w 2008 r. Raport o stanie geografii szkolnej nie uwzględniał tych zmian. W niniejszym opracowaniu przedstawiono wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród nauczycieli geografii w gimnazjum. Nauczyciele odpowiadali na pytania dotyczące m.in. podstawy programowej i zakresu jej treści, trudności w nauczaniu geografii, wyposażenia w środki dydaktyczne do nauczania przedmiotu oraz stosowanych przez nich form i metod kształcenia. Autorki analizowały również posiadane kwalifikacje nauczycieli do nauczania geografii oraz ich staż pracy w zawodzie.},
author = {Mariola Tracz, Agnieszka Świętek},
journal = {Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis Studia Geographica},
keywords = {geografia; nauczyciel geografii; podstawa programowa; treści kształcenia},
language = {pol},
pages = {53-66},
title = {Zmiany programowe nauczania geografii w rzeczywistości szkolnej na przykładzie gimnazjum},
url = {http://eudml.org/doc/296662},
volume = {6},
year = {2014},
}
TY - JOUR
AU - Mariola Tracz
AU - Agnieszka Świętek
TI - Zmiany programowe nauczania geografii w rzeczywistości szkolnej na przykładzie gimnazjum
JO - Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis Studia Geographica
PY - 2014
VL - 6
SP - 53
EP - 66
AB - Zmiany strukturalne i programowe wprowadzone w systemie kształcenia w Polsce w ostatnich latach nie pozostały bez wpływu na miejsce i pozycję geografii w systemie szkolnym. Nowe rozwiązania programowe z 2009 r., wprowadzające profilowanie w szkołach ponadgimnazjalnych, dokonały istotnych zmian w nauczaniu geografii także w gimnazjum. Niewiele jest informacji o tym, jak są one realizowane w praktyce. Opracowany przez Komisję Edukacji Geograficznej PTG w 2008 r. Raport o stanie geografii szkolnej nie uwzględniał tych zmian. W niniejszym opracowaniu przedstawiono wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród nauczycieli geografii w gimnazjum. Nauczyciele odpowiadali na pytania dotyczące m.in. podstawy programowej i zakresu jej treści, trudności w nauczaniu geografii, wyposażenia w środki dydaktyczne do nauczania przedmiotu oraz stosowanych przez nich form i metod kształcenia. Autorki analizowały również posiadane kwalifikacje nauczycieli do nauczania geografii oraz ich staż pracy w zawodzie.
LA - pol
KW - geografia; nauczyciel geografii; podstawa programowa; treści kształcenia
UR - http://eudml.org/doc/296662
ER -
References
top- Czerny, M., Szkurłat, E. (2009). Komentarz do podstawy programowej przedmiotu geografia. W: Podstawa programowa kształcenia ogólnego. Edukacja przyrodnicza w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum, t. 5. Warszawa: MEN.
- Groenwald, M., Plit, F., Rodzoś, J., Szkurłat, E., Tracz, M. (2008). Raport o stanie geografii szkolnej w nowym systemie oświaty w Polsce. W: Geografia we współczesnym systemie kształcenia. Dokumentacja Geograficzna, 38. Warszawa: Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej PAN, 5–17.
- Hibszer, A., Tracz, M., Hibszer, B. (2012). Diagnoza motywów wyboru studiów geograficznych w Polsce – ujęcie regionalne. W: Z. Podgórski, E. Szkurłat (red.), Wybrane problemy akademickiej i szkolnej edukacji geograficznej. Prace Komisji Edukacji Geograficznej Polskiego Towarzystwa Geograficznego, t. 2. Łódź–Toruń: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 73–97.
- Piróg, D., Tracz, M. (2003). The status of geography in the Polish education system. International Research in Geographical and Environmental Education, 12(2), 164–171.
- Tracz, M. (2008). Znaczenie geografii jako przedmiotu ogólnokształcącego na przełomie XX i XXI wieku – studium przypadku. Dokumentacja Geograficzna, 38, Geografia we współczesnym systemie kształcenia. Warszawa: Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej PAN, 72–79.
- Tracz, M. (2013). The value of geography and geology in the process of society’s education – actual state and challenges. W: Geologia w szkole i liceum. Geologia i cywilizacja, t. 2. Sankt Petersburg: Ministerstwo Obrazowania i Nauki Rosyjskiej Federacji, Rosyjski Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny im. A.V. Herzena, 68–74.
- Tracz, M., Świętek, A. (2012). Nauczyciele o nauczaniu przyrody w szkole podstawowej. W: Geografia w Szkole, 65(4), s. 15–20.
- Wójtowicz, B., Tracz, M. (2011). Popularność geografii jako kierunku studiów. W: Z. Długosz, T. Rachwał (red.), Priorytety badawcze i aplikacyjne geografii polskiej. Kraków: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego, 88–100.
Citations in EuDML Documents
topNotesEmbed ?
topTo embed these notes on your page include the following JavaScript code on your page where you want the notes to appear.