Everyone can learn mathematics at a high level: Evidence from neuroscience that should change the way we teach

Jo Boaler; Kateřina Erlebachová

Učitel matematiky (2019)

  • Volume: 027, Issue: 3, page 135-142
  • ISSN: 1210-9037

Abstract

top
The aim of this article is to draw the attention of teacher, special educators and the general public to the fact that everyone can achieve high results in mathematics, even though everyone is born with a different potential. In introduction there is the example of Nicholas Letchford who despite his struggles became very successful in mathematics. The article proposes evidence for its claim from three new findings in neurosciences. Firstly, our brains have enormous capacity to grow and change. This is based on the research of black taxi drivers in London. The second evidence is the fact that struggle in mathematics is not a sign of weakness but on the contrary leads to a deeper understanding. Lastly, it is pointed out that while working on a mathematical problem, there are five brain pathways involved, two of which are visual. Multidimensional approach of mathematics leads to more productive and powerful brain connections.

How to cite

top

Boaler, Jo, and Erlebachová, Kateřina. "Každý se může naučit matematiku na vysoké úrovni: Důkaz z neurověd, který by měl změnit způsob, jakým učíme." Učitel matematiky 027.3 (2019): 135-142. <http://eudml.org/doc/297274>.

@article{Boaler2019,
abstract = {Tento článek si klade za cíl upozornit učitele, speciální pedagogy a širokou veřejnost na fakt, že matematiku může zvládnout každý, ačkoliv se rodíme s jiným potenciálem. Úvodem je zmíněn příklad Nicholase Letchforda, který i přes své problémy dosáhl v matematice velmi dobrých výsledků. Článek své tvrzení opírá o tři nová zjištění z oblasti neurověd. Za prvé, naše mozky mají nemírnou schopnost růst a měnit se. To se opírá o výzkum řidičů černých taxíků v Londýně. Druhým dokladem je fakt, že potýkání se s matematikou nepředstavuje slabost, ale naopak cestu k hlubšímu pochopení. Za třetí je zdůrazněno, že když se zabýváme matematickým problémem, v mozku je zapojeno pět různých cest, včetně dvou vizuálních. Multidimenzionální přístup k matematice tedy rozvíjí produktivnější a silnější spojení v mozku.},
author = {Boaler, Jo, Erlebachová, Kateřina},
journal = {Učitel matematiky},
language = {cze},
number = {3},
pages = {135-142},
publisher = {Jednota českých matematiků a fyziků},
title = {Každý se může naučit matematiku na vysoké úrovni: Důkaz z neurověd, který by měl změnit způsob, jakým učíme},
url = {http://eudml.org/doc/297274},
volume = {027},
year = {2019},
}

TY - JOUR
AU - Boaler, Jo
AU - Erlebachová, Kateřina
TI - Každý se může naučit matematiku na vysoké úrovni: Důkaz z neurověd, který by měl změnit způsob, jakým učíme
JO - Učitel matematiky
PY - 2019
PB - Jednota českých matematiků a fyziků
VL - 027
IS - 3
SP - 135
EP - 142
AB - Tento článek si klade za cíl upozornit učitele, speciální pedagogy a širokou veřejnost na fakt, že matematiku může zvládnout každý, ačkoliv se rodíme s jiným potenciálem. Úvodem je zmíněn příklad Nicholase Letchforda, který i přes své problémy dosáhl v matematice velmi dobrých výsledků. Článek své tvrzení opírá o tři nová zjištění z oblasti neurověd. Za prvé, naše mozky mají nemírnou schopnost růst a měnit se. To se opírá o výzkum řidičů černých taxíků v Londýně. Druhým dokladem je fakt, že potýkání se s matematikou nepředstavuje slabost, ale naopak cestu k hlubšímu pochopení. Za třetí je zdůrazněno, že když se zabýváme matematickým problémem, v mozku je zapojeno pět různých cest, včetně dvou vizuálních. Multidimenzionální přístup k matematice tedy rozvíjí produktivnější a silnější spojení v mozku.
LA - cze
UR - http://eudml.org/doc/297274
ER -

NotesEmbed ?

top

You must be logged in to post comments.

To embed these notes on your page include the following JavaScript code on your page where you want the notes to appear.

Only the controls for the widget will be shown in your chosen language. Notes will be shown in their authored language.

Tells the widget how many notes to show per page. You can cycle through additional notes using the next and previous controls.

    
                

Note: Best practice suggests putting the JavaScript code just before the closing </body> tag.