A probe into students’ (lack of) knowledge in the use of arithmetic and geometric means at university

Jan Fiala; Marika Hrubešová; Marek Šulista

Učitel matematiky (2024)

  • Volume: 032, Issue: 1, page 15-32
  • ISSN: 1210-9037

Abstract

top
The article deals with using arithmetic and geometric mean in financial mathematics at university. The questionnaire results show a significant error rate of students when choosing the arithmetic or geometric mean as a mathematical tool when solving problems. The mathematical definition, statistical significance and basic properties of the geometric mean are given. To show how geometric mean can be used, the article contains several typical problems from financial mathematics, the solution of which can significantly contribute to a deeper understanding of mean values and, thus, to the higher success of students in the subject of Financial Mathematics at university.

How to cite

top

Fiala, Jan, Hrubešová, Marika, and Šulista, Marek. "Sonda do (ne)znalostí studentů v užívání aritmetického a geometrického průměru na vysoké škole." Učitel matematiky 032.1 (2024): 15-32. <http://eudml.org/doc/299856>.

@article{Fiala2024,
abstract = {Článek se zabývá užítím aritmetického a geometrického průměru ve finanční matematice na vysoké škole. Z výsledků dotazníkového šetření vyplývá značná chybovost studentů při volbě aritmetického nebo geometrického průměru jako matematického nástroje při řešení úloh. Text připomíná matematickou definici, statistický význam a základní vlastnosti geometrického průměru. Jako vzor pro správné použití geometrického průměru obsahuje článek více typových úloh z finanční matematiky, jejichž řešení může významně přispět k většímu porozumění těchto středních hodnot, a tím i k vyšší úspěšnosti studentů v předmětu Finanční matematika na vysoké škole.},
author = {Fiala, Jan, Hrubešová, Marika, Šulista, Marek},
journal = {Učitel matematiky},
language = {cze},
number = {1},
pages = {15-32},
publisher = {Jednota českých matematiků a fyziků},
title = {Sonda do (ne)znalostí studentů v užívání aritmetického a geometrického průměru na vysoké škole},
url = {http://eudml.org/doc/299856},
volume = {032},
year = {2024},
}

TY - JOUR
AU - Fiala, Jan
AU - Hrubešová, Marika
AU - Šulista, Marek
TI - Sonda do (ne)znalostí studentů v užívání aritmetického a geometrického průměru na vysoké škole
JO - Učitel matematiky
PY - 2024
PB - Jednota českých matematiků a fyziků
VL - 032
IS - 1
SP - 15
EP - 32
AB - Článek se zabývá užítím aritmetického a geometrického průměru ve finanční matematice na vysoké škole. Z výsledků dotazníkového šetření vyplývá značná chybovost studentů při volbě aritmetického nebo geometrického průměru jako matematického nástroje při řešení úloh. Text připomíná matematickou definici, statistický význam a základní vlastnosti geometrického průměru. Jako vzor pro správné použití geometrického průměru obsahuje článek více typových úloh z finanční matematiky, jejichž řešení může významně přispět k většímu porozumění těchto středních hodnot, a tím i k vyšší úspěšnosti studentů v předmětu Finanční matematika na vysoké škole.
LA - cze
UR - http://eudml.org/doc/299856
ER -

References

top
  1. Hindls, R., Arltová, M., Hronová, S., Malá, I., Marek, L., Pecáková, I., Řezanková, H., Statistika v ekonomii, (2018). Professional Publishing. 
  2. Navrátil, J., AG–nerovnost v příkladech, (2010). Diplomová práce. Masarykova univerzita, Brno. https://is.muni.cz/th/sf147/diplomka.pdf 
  3. Rolínek, M., Šalom, P., Zdolávání nerovností, (2012). Univerzita J. E. Purkyně, Přírodovědecká fakulta. 
  4. Šulista, M., Nýdl, V., Moore, G., Úvod do finanční a pojistné matematiky, (2014). Jihočeská univerzita, Ekonomická fakulta. 
  5. Webové stránky ČSÚ, [online]. 25. července 2022, [cit. 2022-07-25]. https://www.czso.cz/ 

NotesEmbed ?

top

You must be logged in to post comments.

To embed these notes on your page include the following JavaScript code on your page where you want the notes to appear.

Only the controls for the widget will be shown in your chosen language. Notes will be shown in their authored language.

Tells the widget how many notes to show per page. You can cycle through additional notes using the next and previous controls.

    
                

Note: Best practice suggests putting the JavaScript code just before the closing </body> tag.