A probe into students’ (lack of) knowledge in the use of arithmetic and geometric means at university
Jan Fiala; Marika Hrubešová; Marek Šulista
Učitel matematiky (2024)
- Volume: 032, Issue: 1, page 15-32
- ISSN: 1210-9037
Access Full Article
topAbstract
topHow to cite
topFiala, Jan, Hrubešová, Marika, and Šulista, Marek. "Sonda do (ne)znalostí studentů v užívání aritmetického a geometrického průměru na vysoké škole." Učitel matematiky 032.1 (2024): 15-32. <http://eudml.org/doc/299856>.
@article{Fiala2024,
abstract = {Článek se zabývá užítím aritmetického a geometrického průměru ve finanční matematice na vysoké škole. Z výsledků dotazníkového šetření vyplývá značná chybovost studentů při volbě aritmetického nebo geometrického průměru jako matematického nástroje při řešení úloh. Text připomíná matematickou definici, statistický význam a základní vlastnosti geometrického průměru. Jako vzor pro správné použití geometrického průměru obsahuje článek více typových úloh z finanční matematiky, jejichž řešení může významně přispět k většímu porozumění těchto středních hodnot, a tím i k vyšší úspěšnosti studentů v předmětu Finanční matematika na vysoké škole.},
author = {Fiala, Jan, Hrubešová, Marika, Šulista, Marek},
journal = {Učitel matematiky},
language = {cze},
number = {1},
pages = {15-32},
publisher = {Jednota českých matematiků a fyziků},
title = {Sonda do (ne)znalostí studentů v užívání aritmetického a geometrického průměru na vysoké škole},
url = {http://eudml.org/doc/299856},
volume = {032},
year = {2024},
}
TY - JOUR
AU - Fiala, Jan
AU - Hrubešová, Marika
AU - Šulista, Marek
TI - Sonda do (ne)znalostí studentů v užívání aritmetického a geometrického průměru na vysoké škole
JO - Učitel matematiky
PY - 2024
PB - Jednota českých matematiků a fyziků
VL - 032
IS - 1
SP - 15
EP - 32
AB - Článek se zabývá užítím aritmetického a geometrického průměru ve finanční matematice na vysoké škole. Z výsledků dotazníkového šetření vyplývá značná chybovost studentů při volbě aritmetického nebo geometrického průměru jako matematického nástroje při řešení úloh. Text připomíná matematickou definici, statistický význam a základní vlastnosti geometrického průměru. Jako vzor pro správné použití geometrického průměru obsahuje článek více typových úloh z finanční matematiky, jejichž řešení může významně přispět k většímu porozumění těchto středních hodnot, a tím i k vyšší úspěšnosti studentů v předmětu Finanční matematika na vysoké škole.
LA - cze
UR - http://eudml.org/doc/299856
ER -
References
top- Hindls, R., Arltová, M., Hronová, S., Malá, I., Marek, L., Pecáková, I., Řezanková, H., Statistika v ekonomii, (2018). Professional Publishing.
- Navrátil, J., AG–nerovnost v příkladech, (2010). Diplomová práce. Masarykova univerzita, Brno. https://is.muni.cz/th/sf147/diplomka.pdf
- Rolínek, M., Šalom, P., Zdolávání nerovností, (2012). Univerzita J. E. Purkyně, Přírodovědecká fakulta.
- Šulista, M., Nýdl, V., Moore, G., Úvod do finanční a pojistné matematiky, (2014). Jihočeská univerzita, Ekonomická fakulta.
- Webové stránky ČSÚ, [online]. 25. července 2022, [cit. 2022-07-25]. https://www.czso.cz/
NotesEmbed ?
topTo embed these notes on your page include the following JavaScript code on your page where you want the notes to appear.