Displaying similar documents to “Používáme pdfTeX IV: mikrotypografické rozšíření”

CSplain z roku 2012

Petr Olšák (2012)

Zpravodaj Československého sdružení uživatelů TeXu

Similarity:

CSplain existuje od roku 1994 a je to jemné rozšíření plainTeXu tak, aby v něm bylo možno pracovat v češtině a slovenštině. Toto platilo až do října 2012, kdy byla provedena významná revize a doplnění CSplainu. Výchozí změna vyplynula z rozhodnutí implicitně nastavit vstupní kódování CSplainu na UTF8. Kromě toho získal CSplain mnoho dalších nových vlastností: zavádění všech dostupných vzorů dělení všemožných jazyků, schopnost spolupráce s 16bitovými TeXovými mašinami (LuaTeX, XeTeX),...

Představení formátu XeLaTeX

Pavel Stříž (2010)

Zpravodaj Československého sdružení uživatelů TeXu

Similarity:

Novinkou posledních několika let ve světě TeXu jsou rozšíření nazvané XeTeX (http://www.tug.org/xetex/) a LuaTeX (http://www.luatex.org/). V následujících odstavcích si představíme formát XeLaTeX, neboť jeho dokumentace je úplnější a pro začátečníka to je vstřebatelnější než rozšíření LuaTeX. Autorem XeTeXu je Jonathan Kew. Tvůrce nosného podpůrného TeXového balíčku nazvaného fontspec je Will Robertson.

Sazba zdrojových kódů

Petra Čačková (2012)

Zpravodaj Československého sdružení uživatelů TeXu

Similarity:

Článek je věnován možnostem, které LaTeX nabízí pro sazbu algoritmů a zdrojových kódů programů obecně. Jsou představeny vybrané balíčky, především balíček listings, jsou nastíněny výhody (a nevýhody) vybraných řešení, nechybí ani ukázky.

Používáme pdfTeX V: aktuální pozice sazby

Vít Zýka (2007)

Zpravodaj Československého sdružení uživatelů TeXu

Similarity:

Jedním z posledních dosud v tomto seriálu nepublikovaných rozšíření, o které pdfTeX obohatil TeX, je zjištění aktuální pozice sazby. Ta může být později využita pro sazbu jiných objektů na takto zapamatovaném místě. Tento článek přináší popis souvisejících nových primitiv a ukázku jejich použití. V závěru uděláme tečku za tímto seriálem.

Korektury a korektoři v 21. století

Tomáš Hála (2002)

Zpravodaj Československého sdružení uživatelů TeXu

Similarity:

Je potřeba i v dnešní době dělat korektury? Při zpracování textu - jak ukazují různé publikace - ani moderní technologie nedokáží zabránit různým chybám. Článek obsahuje základní přehled problematiky korektur: rozdělení korektur, organizační a metodické postupy při provádění korektur, korekturní znaménka. Jsou srovnány klasické postupy se současností, ovlivněnou výpočetní technikou. Na závěr jsou připojeny vybrané prohřešky se zaměřením na počítačovou terminologii.