Jak studenci matematyki oceniają poprawność dowodu matematycznego

Marianna Ciosek; Anna Katarzyna Żeromska; Dušan Šveda

Didactica Mathematicae (2017)

  • Volume: 39
  • ISSN: 0208-8916

Abstract

top
Artykuł prezentuje wyniki badania umiejętności oceniania poprawności dowodówmatematycznych przez 74 studentów matematyki (polskich i słowackich)– przyszłych nauczycieli matematyki. Badani mieli za zadanie zapoznaćsię z dwoma autentycznymi rozumowaniami pochodzącymi od innych studentówmatematyki (S1 i S2), uznanymi przez ich autorów za dowody pewnegotwierdzenia. Obydwa rozumowania były błędne, choć każde z innego powodu.Analiza zebranego materiału badawczego była nastawiona na zidentyfikowaniei scharakteryzowanie trudności w rozumieniu dowodu matematycznego orazsymptomów rozumienia istotnych cech dowodu w matematyce. Narzędzie badawczezostało tak dobrane, by umożliwić pewien wgląd w pojmowanie przezstudentów związku między twierdzeniem a jego dowodem w matematyce.

How to cite

top

Marianna Ciosek, Anna Katarzyna Żeromska, and Dušan Šveda. "Jak studenci matematyki oceniają poprawność dowodu matematycznego." Didactica Mathematicae 39 (2017): null. <http://eudml.org/doc/293020>.

@article{MariannaCiosek2017,
abstract = {Artykuł prezentuje wyniki badania umiejętności oceniania poprawności dowodówmatematycznych przez 74 studentów matematyki (polskich i słowackich)– przyszłych nauczycieli matematyki. Badani mieli za zadanie zapoznaćsię z dwoma autentycznymi rozumowaniami pochodzącymi od innych studentówmatematyki (S1 i S2), uznanymi przez ich autorów za dowody pewnegotwierdzenia. Obydwa rozumowania były błędne, choć każde z innego powodu.Analiza zebranego materiału badawczego była nastawiona na zidentyfikowaniei scharakteryzowanie trudności w rozumieniu dowodu matematycznego orazsymptomów rozumienia istotnych cech dowodu w matematyce. Narzędzie badawczezostało tak dobrane, by umożliwić pewien wgląd w pojmowanie przezstudentów związku między twierdzeniem a jego dowodem w matematyce.},
author = {Marianna Ciosek, Anna Katarzyna Żeromska, Dušan Šveda},
journal = {Didactica Mathematicae},
keywords = {teachers training, mathematical proof, evaluation of proof, mathematical activity, mathematical false beliefs.},
language = {pol},
pages = {null},
title = {Jak studenci matematyki oceniają poprawność dowodu matematycznego},
url = {http://eudml.org/doc/293020},
volume = {39},
year = {2017},
}

TY - JOUR
AU - Marianna Ciosek
AU - Anna Katarzyna Żeromska
AU - Dušan Šveda
TI - Jak studenci matematyki oceniają poprawność dowodu matematycznego
JO - Didactica Mathematicae
PY - 2017
VL - 39
SP - null
AB - Artykuł prezentuje wyniki badania umiejętności oceniania poprawności dowodówmatematycznych przez 74 studentów matematyki (polskich i słowackich)– przyszłych nauczycieli matematyki. Badani mieli za zadanie zapoznaćsię z dwoma autentycznymi rozumowaniami pochodzącymi od innych studentówmatematyki (S1 i S2), uznanymi przez ich autorów za dowody pewnegotwierdzenia. Obydwa rozumowania były błędne, choć każde z innego powodu.Analiza zebranego materiału badawczego była nastawiona na zidentyfikowaniei scharakteryzowanie trudności w rozumieniu dowodu matematycznego orazsymptomów rozumienia istotnych cech dowodu w matematyce. Narzędzie badawczezostało tak dobrane, by umożliwić pewien wgląd w pojmowanie przezstudentów związku między twierdzeniem a jego dowodem w matematyce.
LA - pol
KW - teachers training, mathematical proof, evaluation of proof, mathematical activity, mathematical false beliefs.
UR - http://eudml.org/doc/293020
ER -

NotesEmbed ?

top

You must be logged in to post comments.

To embed these notes on your page include the following JavaScript code on your page where you want the notes to appear.

Only the controls for the widget will be shown in your chosen language. Notes will be shown in their authored language.

Tells the widget how many notes to show per page. You can cycle through additional notes using the next and previous controls.

    
                

Note: Best practice suggests putting the JavaScript code just before the closing </body> tag.