Displaying similar documents to “Novinky v OFS”

Vícejazyčné pseudonáhodné generování písemných testů z databází

Marian Genčev (2020)

Zpravodaj Československého sdružení uživatelů TeXu

Similarity:

Cílem tohoto článku je popis třídy ngt.cls, kterou autor vytvořil s cílem zjednodušení přípravy písemných testů pro pedagogy disponující běžnou uživatelskou obeznámeností s LaTeXem. Popisované zjednodušení přípravy spočívá především v pseudonáhodném generování testů z předem připravené databáze úloh. K dalším přednostem vytvořené soustavy lze řadit snadnost ovládání pro koncového uživatele a možnost vytvoření verze s výsledky, nebo bez nich. Zápis zadání úloh je uzpůsoben tak, aby bylo...

Spolupráce databáze s LaTeXem

Zdeněk Wagner (2000)

Zpravodaj Československého sdružení uživatelů TeXu

Similarity:

Tento článek demonstruje výhody spojení databázového programu s LaTeXem. Předvádí, jak lze pomocí makrojazyka z téhož souboru generovat zcela odlišné výstupy s jiným využitím. Celý systém je předveden na programovém projektu, který je již řadu let využíván při organizaci konferencí CHISA.

TeX v informačním systému studijní agendy

Tomáš Kotouč, Martin Kvoch (2009)

Zpravodaj Československého sdružení uživatelů TeXu

Similarity:

Článek přináší přehled užití TeXu v informačním systému studijní agendy vysoké školy, který je vyvíjen již patnáct let na Západočeské univerzitě v Plzni. Systém je doplněn o moduly Absolvent obsahující absolventskou agendu a Přijímačky evidující výsledky přijímacího řízení. V testování je modul Evaluace umožňující řídit studentské hodnocení výuky. Systém se umístil na třetím místě v mezinárodní soutěži Eunis Elite Award v roce 2001. Webové stránky tvůrců jsou dostupné na serveru http://stag.zcu.cz/. ...

Automatizace sazby a skenování formulářů

Miroslav Hrad, Petr Sojka (2002)

Zpravodaj Československého sdružení uživatelů TeXu

Similarity:

V článku je popsána technologie SCAT pro přípravu a skenování formulářů, která byla v minulých třech letech použita na Masarykově univerzitě a v dalších organizacích na zpracování téměř statisíce formulářů vysazených TeXem a zpracovaných za použití nástrojů otevřených systémů. Jsou diskutovány prvky navrženého systému směřující k minimální chybovosti (použití čárových kódů, rychlosti, anonymitě, maximální bezpečnosti a automatizaci zpracování.

Tvorba interaktivních testů pomocí systému AcroTeX

Robert Mařík, Roman Plch, Petra Šarmanová (2010)

Zpravodaj Československého sdružení uživatelů TeXu

Similarity:

V tomto článku popíšeme, jak vytvořit interaktivní PDF dokumenty pro výuku. Bude se jednat o využití kolekce volně šiřitelných LaTeXových maker nazvaných AcroTeX eDucation Bundle, které umožňují tvorbu interaktivních testů v PDF formátu. Iniciátorem projektu byl profesor D. P. Story.

Jak Frank Wilcoxon pomohl statistikům objevit neparametrické testy II

Petr Emanovský (2024)

Učitel matematiky

Similarity:

Mezi často používané neparametrické testy statistické významnosti patří Wicoxonovy testy. Autorem matematického modelu, na kterém jsou tyto testy založeny, je americký statistik Frank Wilcoxon (1892–1965). Článek popisuje podstatu a vznik těchto testů, zejména Wilcoxonova dvouvýběrového testu, v matematickém a historickém kontextu.

Jak Frank Wilcoxon pomohl statistikům objevit neparametrické testy

Petr Emanovský (2023)

Učitel matematiky

Similarity:

Mezi často používané neparametrické testy statistické významnosti patří Wilcoxonovy testy. Autorem matematického modelu, na kterém jsou tyto testy založeny, je americký statistik Frank Wilcoxon (1892–1965). Článek popisuje podstatu a vznik těchto testů, zejména Wilcoxonova párového testu, v matematickém a historickém kontextu.

Putování písmene ř z klávesy na papír

Petr Olšák (1997)

Zpravodaj Československého sdružení uživatelů TeXu

Similarity:

V tomto článku podrobně rozeberu, co se odehraje v počítači mezi zmáčknutím písmene ř na klávesnici a vytištěním písmene ř na papíře. Ono písmeno je v jednotlivých fázích zpracování interpretováno jako číselný kód. Ukážeme, že se zdaleka nemusí jednat o kód jediný. V průběhu zpracování může písmeno ř (a ostatní písmena a znaky, které používáme) absolvovat až sedm různých kódování, přičemž v každém z nich může (ale nemusí) být naše písmeno reprezentováno jiným kódem. Článek by měl...

Makro OFS

Petr Olšák (2002)

Zpravodaj Československého sdružení uživatelů TeXu

Similarity:

OFS (Olšákův fontový systém) je balíček TeXových maker, který umožní získat větší přehled nad rozsáhlými kolekcemi fontů a umožní s nimi poměrně snadnou manipulaci. Balík byl vyvinut pro získání přehledu nad fonty z Typokatalogu Střešovické písmolijny. Na základě poptávky LaTeXových uživatelů byl balík napsán ještě jednou pro LaTeX, kde využívá NFSS a pokouší se je trošičku vylepšit. Základní uživatelské příkazy OFS jsou pak v obou prostředích (plain i LaTeX) stejné.

Konverze dokumentů z WordPerfectu do LaTeXu – WP2LaTeX

Jaroslav Fojtík (1998)

Zpravodaj Československého sdružení uživatelů TeXu

Similarity:

Tento článek se zabývá konverzí textových dokumentů z textového procesoru Word Perfect v 5.x do typografického systému LaTeX. Autor v něm popisuje vlastní vylepšenou verzi původního programu, která umí konvertovat akcentované znaky (tedy upravená pro češtinu) a navíc přidává konverzi dalších speciálních rysů, např. tabulek a matematických formulí.

Expertní systémy

Petr Jirků (1986)

Pokroky matematiky, fyziky a astronomie

Similarity:

Představení LuaTeXu

Michal Mádr, Pavel Stříž (2009)

Zpravodaj Československého sdružení uživatelů TeXu

Similarity:

Tento článek ve stručnosti představuje program LuaTeX [čtěte luatech nebo také luáhtech] – ambiciózního následníka programu pdfTeX. Článek se snaží zasadit LuaTeX do kontextu následnických programů TeXu a představit nové možnosti, které tento systém již přináší a měl by v budoucnu přinést. Většina informací v tomto článku byla čerpána z webové stránky projektu LuaTeX, http://www.luatex.org/, s vřelým souhlasem jejich tvůrců.

Sazba zdrojových kódů

Petra Čačková (2012)

Zpravodaj Československého sdružení uživatelů TeXu

Similarity:

Článek je věnován možnostem, které LaTeX nabízí pro sazbu algoritmů a zdrojových kódů programů obecně. Jsou představeny vybrané balíčky, především balíček listings, jsou nastíněny výhody (a nevýhody) vybraných řešení, nechybí ani ukázky.

Písmo s variantní šířkou: nová naděje pro naše úzké sloupce?

Mirka Misáková (1998)

Zpravodaj Československého sdružení uživatelů TeXu

Similarity:

Algoritmus řádkového zlomu optimum-fit (implemenotvaný v TeXu) je obecně považován za velmi kvalitní. Přesto však existuje rozsáhlá podmnožina zlomových problemů, kde jsou jeho výsledky neuspokojivé. Jde zejména o sazbu do úzkých sloupců při požadavku zarovnaných okrajů, kdy bývá výsledku dosaženo typicky pouze použitím dodatečného rozvolnění bílého místa (), což vede k esteticky nepřijatelným poruchám v pravidelné šedosti odstavce. Jedním z možných pokusů o řešení tohoto problému je...