Displaying 61 – 80 of 161

Showing per page

Matematika za karetní hrou dobble

Petr Stehlík (2019)

Pokroky matematiky, fyziky a astronomie

V tomto článku se zabýváme návazností populární karetní hry dobble na kombinatorické struktury. Ukazujeme, že existence dokonalých balíčků karet souvisí s existencí konečných projektivních rovin a systémů ortogonálních latinských čtverců. Dále pomocí obecnější struktury, blokových schémat, diskutujeme možnosti vytváření balíčků karet pro hry s modifikovanými pravidly. Výklad, příklady i přílohy jsou uzpůsobeny tomu, aby si čtenář mohl relativně jednoduše vytvořit vlastní karetní systémy.

Medial quasigroups of type ( n , k )

Alena Vanžurová (2010)

Acta Universitatis Palackianae Olomucensis. Facultas Rerum Naturalium. Mathematica

Our aim is to demonstrate how the apparatus of groupoid terms (on two variables) might be employed for studying properties of parallelism in the so called ( n , k ) -quasigroups. We show that an incidence structure associated with a medial quasigroup of type ( n , k ) , n > k 3 , is either an affine space of dimension at least three, or a desarguesian plane. Conversely, if we start either with an affine space of order k > 2 and dimension m , or with a desarguesian affine plane of order k > 2 then there is a medial quasigroup of...

On a discrete version of the antipodal theorem

Krzysztof Oleszkiewicz (1996)

Fundamenta Mathematicae

The classical theorem of Borsuk and Ulam [2] says that for any continuous mapping f : S k k there exists a point x S k such that f(-x) = f(x). In this note a discrete version of the antipodal theorem is proved in which S k is replaced by the set of vertices of a high-dimensional cube equipped with Hamming’s metric. In place of equality we obtain some optimal estimates of i n f x | | f ( x ) - f ( - x ) | | which were previously known (as far as the author knows) only for f linear (cf. [1]).

Currently displaying 61 – 80 of 161