Previous Page 2

Displaying 21 – 36 of 36

Showing per page

Poznámky k axiomatizaci planimetrie

Zdeněk Halas (2018)

Pokroky matematiky, fyziky a astronomie

Axiomatická metoda je považována za hlavní metodu, kterou je dnes matematika formalizována. Není však jedinou, navíc prošla v průběhu tisíciletí poměrně pestrým vývojem. V tomto příspěvku se pokusíme na základě charakterizace různých typů formalizace matematiky zařadit nejznámější pokusy o axiomatizaci eukleidovské geometrie, zejména Eukleidův, Hilbertův a Birkhoffův.

Pozoruhodné vlastnosti duálních a rovnostěnných čtyřstěnů

Jan Brandts, Michal Křížek (2018)

Pokroky matematiky, fyziky a astronomie

V článku budeme studovat třídu duálních simplexů v  n -rozměrném eukleidovském prostoru. Dokážeme, že tato třída je stejná jako třída tzv. dobře centrovaných simplexů. Dále ukážeme, že jisté přirozené konvergenční vlastnosti duálních trojúhelníků nelze přímo zobecnit do trojrozměrného prostoru. K tomuto účelu představíme rovnostěnné čtyřstěny, což je speciální podtřída dobře centrovaných čtyřstěnů.

Problème sur l'ellipsoïde

Édouard Lucas (1879)

Nouvelles annales de mathématiques : journal des candidats aux écoles polytechnique et normale

Properties of triangulations obtained by the longest-edge bisection

Francisco Perdomo, Ángel Plaza (2014)

Open Mathematics

The Longest-Edge (LE) bisection of a triangle is obtained by joining the midpoint of its longest edge with the opposite vertex. Here two properties of the longest-edge bisection scheme for triangles are proved. For any triangle, the number of distinct triangles (up to similarity) generated by longest-edge bisection is finite. In addition, if LE-bisection is iteratively applied to an initial triangle, then minimum angle of the resulting triangles is greater or equal than a half of the minimum angle...

Currently displaying 21 – 36 of 36

Previous Page 2