Displaying 21 – 40 of 67

Showing per page

Inspirace ze zahraničí - úlohy ze života

Eva Zelendová (2013)

Učitel matematiky

The article focuses on real life problems which are published in the American journal Mathematics Teacher and which are based on up-to-date news from media. Two topics are presented - 𝐴𝑀𝑖𝑑𝑛𝑖𝑔ℎ𝑡𝑅𝑖𝑑𝑒𝑟 and 𝑊𝑒𝑑𝑑𝑖𝑛𝑔𝑜𝑓𝑆𝑛𝑎𝑘𝑒𝑠 . The former concerns the haeviest and biggest limousine in the world and its different measures and properties. Nine related tasks are formulated. The latter concerns a custom from Cambodia in which monks marry two snakes. This time five short problems are formulated. Results of the tasks are provided.

Jak to vlastně je?

Václav Vlk (2014)

Učitel matematiky

The article concerns different ways of the construction of the ellipse, both in technical practice and in mathematics. The author suggest that the concept of oval is used in primary mathematics which would be appropriate for practising geometric constructions. Five problems are given in the article.

Jak to vlastně je?

Václav Vlk (2014)

Učitel matematiky

In our textbooks the proof of the volume of the pyramid is erroneous. The solution of this problem is demonstrated in connection to our school practice.

Jak to vlastně je?

Václav Vlk (2014)

Učitel matematiky

Readers are invited to write about problems connected with mathematics education. We give here space for discussion about different didactical problems, which are of your interest.

Jak to vlastně je?

Václav Vlk (2014)

Učitel matematiky

The article looks into the question whether the article is a special case of a rectangle (as the Czech textbooks of the primary school use such a definition of a rectangle that a square is not its special case). The author considers mathematical, didactic and psychological aspects of the situation of defining a rectangle. The possible definitions of other geometric shapes are discussed. Finally, some tasks are given which come from the era of New Maths for readers to solve.

Jak to vlastně je? Čísla a množiny

František Kuřina, Naďa Vondrová (2021)

Učitel matematiky

Autoři se zamýšlejí nad pojmem číslo a nad číselnými obory, a to z hlediska didaktického. Blíže se věnují pojmu přirozené číslo, desetinné číslo a zlomek. S oporou o učebnice diskutují o vhodnosti vymezení těchto pojmů. 

Koronamatika – výuka matematiky během distanční výuky očima žáků

Gabriela Novotná (2021)

Učitel matematiky

Článek popisuje výuku matematiky z pohledu žáků několika základních škol v Praze v reakci na pandemii koronaviru SARS-CoV-2, tedy během distanční výuky spojené s uzavřením škol. Zabývá se tím, jak změny vnímají samotní žáci, a otázkou, zda má změna stylu výuky vliv na vnímání kvality jejich porozumění matematice. Bylo zjišťováno i to, zda žáci se ztrátou prezenční výuky začali vyhledávat individuální doučování matematiky, či zda na něj začali nahlížet jinak než v době prezenční výuky.

Maturitní zkouška z matematiky na Státní reálce v Jevíčku v roce 1922

Dag Hrubý, Dalibor Kott (2012)

Učitel matematiky

Článek je volným pokračováním článku z minulého čísla. V prvním čísle se autor zaobírá rokem 1904 a v tomto čísle byl zvolen rok 1922. V článku jsou uvedeny rozdíly mezi těmito dvěma roky v souvislosti s historickými okolnostmi. Následuje přímo zadání maturitní zkoušky. Obory, kterými se zkouška zabývá, jsou: Rovnice, geometrie, analytická geometrie, goniometrie a trigonometrie, úprava výrazu a diferenciální počet.

Maturitní zkouška z matematiky na Zemské vyšší reálce císaře Františka Josefa v Jevíčku v roce 1904

Dag Hrubý, Dalibor Kott (2012)

Učitel matematiky

Jak již název napovídá, autoři chtějí čtenáři přiblížit, jak vypadala maturitní zkouška z matematiky v roce 1904 na zemské vyšší reálce. Pro účely tohoto článku se nezabývali legislativou, a proto zde nejsou uvedeny podmínky, za jakých zkouška probíhala. Úlohy se týkají především algebry, pojistné matematiky, elementární a analytické geometrie a částečně sférické trigonometrie, kombinatoriky a pravděpodobnosti. Na dalších stranách je pak už přímo zadání této zkoušky.

Motivující prostředí v matematice 1

Radka Jerjová (2014)

Učitel matematiky

A motivating environment is an interconnected set of mathematical problems and situations stemming from real life and connected through some context (such as a story, a fairy tale, etc.). The mathematical problems are formulated in a challenging way. The goal of the environment is to develop pupils' skills to solve problems outside of school and enable them to acquire knowledge in a non-traditional motivating way. The article presents a story On a gardener and a princess which includes 7 mathematical...

Currently displaying 21 – 40 of 67