Page 1 Next

Displaying 1 – 20 of 26

Showing per page

Self-portraits with Évariste Galois (and the shadow of Camille Jordan)

Frédéric Brechenmacher (2011)

Revue d'histoire des mathématiques

This paper investigates the collections of 19th century texts in which Evariste Galois’s works were referred to in connection to those of Camille Jordan. Before the 1890s, when object-oriented disciplines developed, most of the papers referring to Galois have underlying them three main networks of texts. These groups of texts were revolving around the works of individuals: Kronecker, Klein, and Dickson. Even though they were mainly active for short periods of no more than a decade, the three networks...

Seligmann Kantor ze Sobědruh – osudem zkoušený matematik

Martina Bečvářová (2019)

Pokroky matematiky, fyziky a astronomie

Na různých konferencích německých a rakouských historiků matematiky se při přednáškách objevuje jméno Seligmanna Kantora, ať už v souvislosti s vývojem některých matematických disciplín (kombinatorika, teorie konfigurací či geometrické transformace) nebo hodnocením jeho tvorby učebnic. Většina přednášejících však podotýká, že neví nic o jeho životě, že nezná jeho osud a~netuší ani, jak vypadal. V tomto článku se pokusíme shrnout vše zásadní, co se o něm podařilo archivním bádáním zjistit.

Sofie Kovalevská aneb jaké to je být první profesorkou matematiky?

Eliška Beránková (2022)

Učitel matematiky

Sofie Kovalevská je matematikům známá především díky teorému Cauchyho-Kovalevské, ale věděli jste, že byla i první ženou, která se stala profesorkou matematiky? A i přesto si stejně jako mnozí z nás prošla v roli učitelky těžkými začátky, což pro nás může být velkou inspirací. Tento článek je zaměřen na strastiplnou cestu Sofie Kovalevské k vysněnému postu vysokoškolské profesorky a dále na její úspěšné leč krátké působení na univerzitě.

Solving an indeterminate third degree equation in rational numbers. Sylvester and Lucas

Tatiana Lavrinenko (2002)

Revue d'histoire des mathématiques

This article concerns the problem of solving diophantine equations in rational numbers. It traces the way in which the 19th century broke from the centuries-old tradition of the purely algebraic treatment of this problem. Special attention is paid to Sylvester’s work “On Certain Ternary Cubic-Form Equations” (1879–1880), in which the algebraico-geometrical approach was applied to the study of an indeterminate equation of third degree.

Sophus Lie

Nils A. Baas (1994)

Pokroky matematiky, fyziky a astronomie

Sophus Lie

Paul Günther (1968)

Acta Universitatis Palackianae Olomucensis. Facultas Rerum Naturalium. Mathematica-Physica-Chemica

Sophus M. Lie.

Juan Núñez Valdés, Ángel F. Tenorio Villalón (2002)

Gaceta de la Real Sociedad Matemática Española

Stability and instability in nineteenth-century fluid mechanics

Olivier Darrigol (2002)

Revue d'histoire des mathématiques

The stability or instability of a few basic flows was conjectured, debated, and sometimes proved in the nineteenth century. Motivations varied from turbulence observed in real flows to permanence expected in hydrodynamic theories of matter. Contemporary mathematics often failed to provide rigorous answers, and personal intuitions sometimes gave wrong results. Yet some of the basic ideas and methods of the modern theory of hydrodynamic instability occurred to the elite of British and German mathematical...

Currently displaying 1 – 20 of 26

Page 1 Next