Jak bychom mohli dospěti k praktickým učebnicím matematiky
Pro začátek je zde uvedena definice kreativity v matematice podle Sheffielda. Dále je uvedeno 10 rysů osobnosti kreativního jedince a jak tyto rysy rozvíjet pomocí matematických aktivit. Kromě úloh, které k rozvíjení napomáhají, je zde také stručně popsáno, co se konkrétními rysy přesně myslí. Rysy v tomto článku zmiňované jsou: tolerance vůči dvojznačnosti, stimulační svoboda, funkční svoboda, flexibilita, ochota riskovat, prodleva uspokojení, oproštění od genderového stereotypu, vytrvalost a odvaha....
Jedním z nejpoužívanějších testů statistické významnosti je tzv. Studentův t-test. Autorem matematického modelu, na kterém je tento test založen, je britský statistik William Sealy Gosset (1876-1937). Článek popisuje podstatu a vznik tohoto testu v matematickém a historickém kontextu.
The author presents a proof that when given triangle , point is a foot of a perpendicular from on , and is the middle of , then if angle equals angle , then angle is a right one.
The article concerns different ways of the construction of the ellipse, both in technical practice and in mathematics. The author suggest that the concept of oval is used in primary mathematics which would be appropriate for practising geometric constructions. Five problems are given in the article.
In our textbooks the proof of the volume of the pyramid is erroneous. The solution of this problem is demonstrated in connection to our school practice.
Readers are invited to write about problems connected with mathematics education. We give here space for discussion about different didactical problems, which are of your interest.
The article looks into the question whether the article is a special case of a rectangle (as the Czech textbooks of the primary school use such a definition of a rectangle that a square is not its special case). The author considers mathematical, didactic and psychological aspects of the situation of defining a rectangle. The possible definitions of other geometric shapes are discussed. Finally, some tasks are given which come from the era of New Maths for readers to solve.
Autoři se zamýšlejí nad pojmem číslo a nad číselnými obory, a to z hlediska didaktického. Blíže se věnují pojmu přirozené číslo, desetinné číslo a zlomek. S oporou o učebnice diskutují o vhodnosti vymezení těchto pojmů.
Autoři se zamýšlejí nad pojmem nekonečno, a to z hlediska pochopení tohoto pojmu u žáků základní a střední školy. Přinášejí příklady potenciálního a aktuálního nekonečna a upozorňují na problematiku nekonečně malých veličin. Pozornost věnují i nekonečným množinám v aritmetice a geometrii.
The article deals with some possibilities of how to teach mathematics through practical activities. The matematics in this conception is not a theoretical field. It is the area of the creation of mathematics by students themselves. Some examples are given.