Displaying 201 – 220 of 630

Showing per page

K významu a aplikacím pojmu šance ve školní výuce pravděpodobnosti

Jan Fiala, Vladimíra Petrášková (2024)

Učitel matematiky

Příspěvek se věnuje významovým rozdílům pojmů šance a pravděpodobnost. V teoretické části si čtenář připomene obecné poznatky o pravděpodobnosti a šancích a jejich základních vlastnostech. Článek obsahuje 12 jednoduchých úloh, v nichž je patrný rozdíl ve výpočtu i v hodnotě šancí a pravděpodobnosti jevu v nějakém náhodném pokusu. V závěru článku jsou uvedeny metodické poznámky ke správnému zařazení pojmu šance ve výuce matematiky na 2. stupni ZŠ.

„Kalkulačka‟ na určování nejmenšího společného násobku a největšího společného dělitele

Jan Fiala (2012)

Učitel matematiky

Autor píše o tom, proč by se měla „kalkulačka“ používat k určování nejmenšího společného násobku a největšího společného jmenovatele. V teoretickém podkladu pak uvádí definice a postupy, které lze nalézt v učebnicích matematiky, a které jsou moc dlouhé na to, aby žák mohl pořádně pochopit, co přesně dělá. Dále uvádí termín „činností formy učení“. Následuje popis toho, jak se dá tato speciální kalkulačka připravit (z průhledné fólie a nesmazatelných fixů). Dále je uvedena ukázka pracovního listu,...

Každý má svou posloupnost

Vlastimil Dlab (2013)

Učitel matematiky

The article concerns a certain type of recursive sequence whose subtype is Fibonacci sequence. Its goal is to show the mathematical core of the general sequence and deduce a general formula for the n -th term by the method which comes from Abraham de Moivre. An application of the above is given, for tasks of the kind “mixing two solutions consisting of certain percentage of certain liquid”.

Kinetic BGK model for a crowd: Crowd characterized by a state of equilibrium

Abdelghani El Mousaoui, Pierre Argoul, Mohammed El Rhabi, Abdelilah Hakim (2021)

Applications of Mathematics

This article focuses on dynamic description of the collective pedestrian motion based on the kinetic model of Bhatnagar-Gross-Krook. The proposed mathematical model is based on a tendency of pedestrians to reach a state of equilibrium within a certain time of relaxation. An approximation of the Maxwellian function representing this equilibrium state is determined. A result of the existence and uniqueness of the discrete velocity model is demonstrated. Thus, the convergence of the solution to that...

Konstrukce společných tečen dvou kuželoseček

Alice Králová (2017)

Učitel matematiky

Náplní článku je konstrukce společných tečen dvou kuželoseček, Nejprve zavedeme tři pojmy - kolineaci, Pascalovu závitnici a tečnu kuželosečky, poté užitím jejich vlastností provedeme konstrukci společných tečen dvou elips. Nakonec aplikujeme myšlenky užité pro dvě elipsy na zbývající možná zadání dvou kuželoseček.

Konstrukční geometrie jinak

Šárka Gergelitsová, Tomáš Holan (2014)

Učitel matematiky

The paper analyzes school approaches to solving plane geometry problems and the requirements students should meet in solving them. Further, it presents a new utility, the GeoTest system, that provides users with an on-line environment for solving such problems and also with an instant automatic evaluation of the solutions of given tasks.

Koronamatika – výuka matematiky během distanční výuky očima žáků

Gabriela Novotná (2021)

Učitel matematiky

Článek popisuje výuku matematiky z pohledu žáků několika základních škol v Praze v reakci na pandemii koronaviru SARS-CoV-2, tedy během distanční výuky spojené s uzavřením škol. Zabývá se tím, jak změny vnímají samotní žáci, a otázkou, zda má změna stylu výuky vliv na vnímání kvality jejich porozumění matematice. Bylo zjišťováno i to, zda žáci se ztrátou prezenční výuky začali vyhledávat individuální doučování matematiky, či zda na něj začali nahlížet jinak než v době prezenční výuky.

Currently displaying 201 – 220 of 630